Ahoj, ja som Emil!

 

Možno ma už poznáš, ak si čítal moje komiksové dobrodružstvá. Ty a ja máme možno niečo spoločné. Uhádneš, čo to je?

 

Obaja máme hemofíliu!

 

Chceš, aby som ti pomohol dozvedieť sa o nej viac? Na tejto stránke sa spoločne postupne dozvieme, čo všetko budeme potrebovať k tomu, aby sme boli zdraví, získame originálne nápady na trávenie voľného času doma, ale aj to, ako vysvetliť kamarátom, čo je to hemofília.

 

Tak poďme na to!

 

Možno si už niekedy spadol, udrel si si nohu a začal krvácať. Niečo však nebolo v poriadku. Koleno krvácalo a krv sa zastavovala veľmi pomaly ! Asi už vieš, prečo:

 

Máš možno rovnako ako ja hemofíliu.

 

To znamená, že v tvojej krvi chýba proteín, bielkovina, ktorá sa volá zrážací faktor. Existuje celkovo 13 zrážacích faktorov faktorov zrážanlivosti a tvojej krvi chýba jeden z nich.

Keď rana krváca, zrážacie faktory pomáhajú zastaviť krvácanie. Ale keďže tvojej krvi chýba zrážací faktor VIII (osem), rana sa nemôže rýchlo uzavrieť a krv tečie dlhšie.

Okrem toho je oveľa ľahšie začať krvácať bez príčiny, spontánne.

Kde najčastejšie môže vzniknúť krvácanie?

V kĺboch

 

Na chodidlách, rukách, prstoch a kolenách máme kĺby. Vo všeobecnosti každý bod, ktorý sa hýby a kde sa stretnú dve kosti je kĺb. U hemofilikov je zvyčajné krvácanie lakťov, kolien alebo členkov, ale niekedy sa môže vyskytnúť krvácanie aj na ramene, bokoch či na prstoch na nohách.

 

Vo svaloch

 

Svaly sú mäkké časti nášho tela, vďaka ktorým vieme hýbať rôznymi časťami nášho tela.  V každom zo svalov je mnoho malých cievok. Ak sa niektorá z nich poškodí, sval začne krvácať. 

Vieš, čo sú to cievy?

 

Sú to trubice, ktoré rozvádzajú krv zo srdca do celého tela. Tvoje srdce a všetky cievy spolu tvoria obehový systém.

 

 

Moje dobrodružstvá

 

Hemofília nie je v mojich záľubách prekážkou! Chodím do školy, spoznávam nových kamarátov, učím sa hrať na flautu, plávať a dokonca navrhujem vlastné komiksové príbehy! A keď sa v nejakom momente zraním, viem, že rodičia a kamaráti mi budú robiť spoločnosť, aby mi čas, ktorý budem musieť stráviť doma, rýchlo ubehol!

 

 

 

 

 

Tu si môžeš prečítať a pozrieť všetky moje dobrodružstvá. Moji kamaráti a ja ti budeme tou najlepšou spoločnosťou!

Opúšťate portál Moja Medicína. Budete presmerovaný na stránky a zdroje, za ktorých obsah spoločnosť Roche Slovakia nezodpovedá.