Základné informácie o rakovine prsníka

Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením žien. Každý rok je na celom svete diagnostikovaných viac ako 2 miliónov nových prípadov a každý rok zomrie na túto chorobu viac než 600 tisíc žien.1

Je dôležité chorobu rozpoznať včas a poznať jej typ
 

Väčšinu typov rakoviny prsníka je možné pri včasnom zachytení úspešne liečiť. Najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní o najlepšej liečbe je presná znalosť prediktívnych faktorov, ktoré pomôžu určiť postup liečby indikovaný pre dané ochorenie. Pri cielení na konkrétny typ rakoviny je vyššia pravdepodobnosť dosiahnutia pozitívneho účinku liečby.2,3

Typy rakoviny prsníka


Na základe prítomnosti receptorov (proteínov) vyskytujúcich sa na povrchu rakovinových buniek, rozlišujeme viacero typov rakoviny prsníka. Tieto receptory zohrávajú dôležitú úlohu pri vzniku a vývoji nádoru, pretože poskytujú bunkám signál, aby rástli a delili sa. Liečba je preto navrhnutá tak, aby sa zablokovali tie receptory, ktoré sú v prípade daného typu rakoviny pozitívne.
 

Karcinóm prsníka s pozitivitou hormonálnych receptorov (HR)


Rakovina prsníka sa považuje za HR-pozitívnu, ak majú nádorové bunky na svojom povrchu receptory hormónov estrogén a/alebo progesterón (označujú sa ER a PR). ER-pozitívny karcinóm prsníka je najčastejším typom rakoviny prsníka. Predstavuje až 80 % prípadov rakoviny prsníka. Približne 65 % z týchto prípadov sú tiež PR-pozitívne.4  Receptory hormónov sú miesta na nádorových bunkách, kde sa viažu ženské pohlavné hormóny prítomné v krvi. Tie potom pôsobia na nádorovú bunku ako rastový faktor. To je možné využiť pri liečbe zhubného nádoru. Pacientky s karcinómom prsníka s pozitívnymi hormonálnymi receptormi dostávajú lieky, ktoré ovplyvňujú tvorbu pohlavných hormónov alebo bránia ich viazaniu na príslušné receptory na povrchu nádorových buniek. Nádorová bunka potom odumrie.

HER2-pozitívny karcinóm prsníka


HER2-pozitívny karcinóm prsníka predstavuje približne 15 % prípadov rakoviny prsníka.5 Vyznačuje sa prítomnosťou nádorových buniek produkujúcich nadmerné množstvo proteínu HER2. Tento typ rakoviny prsníka môže byť mimoriadne agresívny. Ak sa nelieči, choroba v porovnaní s HER2-negatívnym karcinómom prsníka postupuje rýchlejšie a pacientky majú nižšie šance na prežitie. Dnes je k dispozícii liečba, ktorá presne cieli na receptory HER2 a blokuje signály spôsobujúce rast a množenie rakovinových buniek.

Trojnásobne negatívny karcinóm prsníka 


Trojnásobne negatívny karcinóm prsníka (TNBC) tvorí približne 10 až 20 % všetkých prípadov rakoviny prsníka.4 V prípade tohto typu rakoviny nie sú prítomné estrogénové či progesterónové receptory, ani sa netvorí nadmerné množstvo proteínu HER2. Mechanizmy vzniku tohto typu rakoviny sú do veľkej miery neznáme, a preto je liečba tohto karcinómu prsníka mimoriadne náročná. Pacientky môžu dobre reagovať na chemoterapiu, ale celkovo sú možnosti liečby obmedzené a rakovina má sklon sa vracať.4

Poznať typ rakoviny prsníka je veľmi dôležité. Niektoré možnosti liečby, napríklad chirurgická liečba a rádioterapia, môžu byť v prípade rôznych typov rakoviny prsníka podobné, ale farmakologická liečba zahŕňajúca chemoterapiu, hormonálnu terapiu a cielenú terapiu, sa bude pri rôznych typoch rakoviny líšiť.4

Génová mutácia génu BRCA1 a BRCA2 


Približne 5 až 10 % zhubných nádorov prsníka môže vzniknúť na základe dedičnej predispozície.6 Genetici v súčasnosti dokážu vyšetriť určité gény a odhaliť prípadnú poruchu ich funkcie. Je známe, že ženy, ktoré zdedili chybu génu BRCA1 alebo BRCA2, majú mnohonásobne vyššie riziko ochorenia nádorom prsníka alebo vaječníka než zvyšok populácie.6
 

Ak si žena nájde v prsníku hrčku alebo iný neobvyklý útvar, je nutné ju vyšetriť, aby sa zistilo, či ide o zhubný nádor prsníka. Vyšetrenia zahŕňajú mamografiu, ultrazvuk prsníka, prípadne magnetickú rezonanciu a klinické vyšetrenie lekárom.6

Liečba na základe štádia ochorenia 


Po stanovení diagnózy lekár informuje pacientku o type aj štádiu ochorenia. Povie jej, aký je nádor veľký a či došlo v tele k rozšíreniu rakoviny do okolitých tkanív, teda k takzvaným metastázam. Poznanie štádia je dôležité, pretože pomáha odborníkom vybrať najlepšiu možnú liečbu pre danú pacientku. Obvykle platí, že čím je rakovina pokročilejšia, tým ťažšie je možné ju liečiť a prognóza je zvyčajne horšia.7

Včasný karcinóm prsníka 


Väčšina prípadov rakoviny prsníka je diagnostikovaná v ranom štádiu, teda ešte predtým, než sa rozšíri do okolitých tkanív. Nádorové ochorenie je lokalizované v prsníku a/alebo lymfatických uzlinách.2 Pri liečbe v tomto ranom štádiu môže byť rakovina prsníka potenciálne vyliečiteľná.8 Postup liečby je v prípade včasného karcinómu komplexný a môže zahrnovať systémovú liečbu pred chirurgickým zákrokom aj po ňom a rádioterapiu. Cieľom liečby je odstrániť rakovinové bunky a zabrániť ich návratu.

Pokročilý karcinóm prsníka 


Bohužiaľ, u niektorých pacientiek sa diagnostikuje rakovina prsníka v pokročilom štádiu, u iných môže dôjsť k návratu alebo zhoršeniu včasného ochorenia. V prípade pacientiek s rakovinou rozšírenou do ďalších častí tela, ako sú mozog alebo pečeň, už nie je úplné vyliečenie možné. Cieľom liečby u týchto žien je čo najviac predĺžiť ich život a zároveň zmierniť príznaky choroby a nežiaduce účinky liečby tak, aby sa cítili podľa možnosti čo najlepšie.7

Ak Vás lekár informoval o diagnóze rakoviny prsníka, pýtajte sa a zhovárajte sa s ním o moderných diagnostických metódach a možnostiach personalizovanej zdravotnej starostlivosti.
 

Referencie:

1. Estimated number of incident cases and deaths in 2020, worldwide, females, all ages. International Agency for Research on Cancer. Cancer Today. Dostupné na: http://gco.iarc.fr/ (naposledy navštívené: 11. 5. 2023)

2. Cancer Stat Facts: Female Breast Cancer. SEER. Dostupné na: https://seer.cancer.gov/statfacts/html/breast.html (naposledy navštívené: 11. 5. 2023)

3. Dawood S., et al. Prognosis of women with metastatic breast cancer by HER2 status and trastuzumab treatment: an institutional-based review. J Clin Oncol 2010;28,1:92-98. doi: 10.1200/JCO.2008.19.9844 (naposledy navštívené: 11. 5. 2023)

4. Types of breast cancer. WebMD. Dostupné na: https://www.webmd.com/breast-cancer/breast-cancer-types-er-positive-her2-positive (naposledy navštívené: 11. 5. 2023)

5. Tesařová. P. Cílená léčba karcinomu prsu; Remedia 2016; 27. Dostupné na: https://www.remedia.cz/rubriky/prehledy-nazory-diskuse/cilena-lecba-karcinomu-prsu-7877/ (naposledy navštívené: 11. 5. 2023)

6. O nádorech prsu. Linkos.cz. Dostupné na: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/nadory-prsu-c50/o-nadorech-prsu/ (naposledy navštívené: 11. 5. 2023)

7. Treatment of Stage IV (Metastatic) Breast Cancer. Cancer.org. Dostupné na: https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/treatment/treatment-of-breast-cancer-by-stage/treatment-of-stage-iv-advanced-breast-cancer.html (naposledy navštívené: 11. 5. 2023)

8. Wolff AC a Davidson NE. Early operable breast cancer. Curr Treat Options Oncol 2000; Aug;1(3):210-20. doi: 10.1007/s11864-000-0032-y (naposledy navštívené: 11. 5. 2023)

Prečítajte si viac

Od diagnózy k liečbe: infografika

Každá cesta pacientky s rakovinou prsníka je unikátna. Ako sa líši v závislosti od typu ochorenia a štádia?

8 príznakov rakoviny prsníka

Rakovina prsníka sa neprejavuje iba vznikom hrčky v prsníku. Príznaky môžu byť rôzne. Medzi menej známe príznaky patria zmeny na pokožke. Poznáte ich všetky?

Cesta pacientky s rakovinou prsníka: Aké sú kroky k uzdraveniu?

Rakovina prsníka nie je len jedna choroba. Spôsob liečby sa stanovuje na základe typu, štádia choroby a ďalších faktorov.

Opúšťate portál Moja Medicína. Budete presmerovaný na stránky a zdroje, za ktorých obsah spoločnosť Roche Slovakia nezodpovedá.