Uvádzame vyššie spomenutých 10 odporúčaní pre fyzickú aktivitu:
Odporúčanie 1: Fyzická aktivita ako neoddeliteľná súčasť štandardnej starostlivosti
Vzhľadom na dôkazy o účinnosti, uskutočniteľnosti a bezpečnosti sú odporúčania verejného zdravia pre fyzickú aktivitu použiteľné, a preto by fyzická aktivita mala byť neoddeliteľnou súčasťou štandardnej starostlivosti o ľudí s RA/ SpA/OA. Fyzická aktivita je podľa odporúčaní účinná na úrovni fyzickej zdatnosti, ako aj na konkrétne a všeobecné výsledky týkajúce sa chorôb u ľudí s RA/SpA/OA. Metaanalýza vrátane 25 randomizovaných kontrolovaných pokusov preukázala, že kardiovaskulárne cvičenia majú mierny priaznivý vplyv na kardiovaskulárnu zdatnosť (hodnotené ako VO2 max) u všetkých troch stavoch. Metanalýza taktiež ukázala, že cviky na budovanie svalovov majú mierny priaznivý účinok na svalovú silu u ľudí s RA a OA. Podľa metaanalýzy vrátane siedmich randomizovaných kontrolovaných pokusov kombinované cvičenia (aeróbne alebo silové cvičenia s cvikmi na flexibilitu) nemali žiadny vplyv na flexibilitu u ľudí so SpA alebo OA. Neexistuje štúdia, ktorá by porovnávala účinok samotných cvikov na flexibilitu oproti necvičeniu.
Realizovateľnosť zásahov sa dá zachytiť adherenciou k zásahu alebok protokolu štúdie. Adherencia k intervencií (počet absolvovaných sedení/celkový počet sedení) bola hlásená u 26 randomizovaných kontrolovaných pokusoch (35 %) a priemerná adherencia bola u ľudí s SpA 69 %, 71 % u ľudí s RA a 79 % u ľudí s OA.
Odporúčania pre fyzickú aktivitu možno považovať za bezpečné. Neboli hlásené žiadne škodlivé účinky, skôr priaznivé účinky na aktivitu a symptómy ochorenia.
Odporúčanie 2: Zodpovednosť za propagáciu fyzickej aktivity
Všetci zdravotnícki pracovníci by mali mať zodpovednosť za propagáciu fyzickej aktivity a za spoluprácu, ktorá uľahčuje úzku spoluprácu medzi rôznymi profesiami na podporu vhodného manažmentu chorôb.
Odporúčanie 3: Výkon fyzickej aktivity
Poskytovanie intervencií by mali vykonávať zdravotnícki pracovníci s pôsobnosťou v oblasti fyzických aktivít a reumatických chorôb.
Odporúčanie 4: Hodnotenie fyzickej aktivity
Pravidelne by sa mala u pacientov hodnotiť úroveň fyzickej aktivity (či už aktívnej alebo neaktívnej) a cvičebné oblasti (kardiorespiračné, svalová sila, flexibilita a neuromotorické).
Odporúčanie 5: Všeobecné a pre choroby špecifické kontraindikácie
Našli sa nástroje na špecifické kontraindikácie, avšak prioritne by sa malo riadiť dostupnými všeobecnými alebo národnými smernicami definujúcimi absolútne alebo relatívne kontraindikácie.
Odporúčanie 6: Personalizované ciele a hodnotenie
Intervencie fyzickej aktivity by mali vychádzať z individuálnych cieľov, ktoré by sa mali pravidelne hodnotiť. To je možné vykonať pomocou pravidelných hodnotení fyzickej aktivity a akýchkoľvek iných hodnotení týkajúcich sa jednotlivých cieľov. Ako hodnotenie fyzickej aktivity boli identifikované testy založené na výkonnosti, pacientom uvádzané ukazovatele výsledku (napr. SQUASH, PASE) a nástroje na sebamonitorovanie (napr. zariadenia ako Fitbit, krokomer alebo akcelerometer).
Odporúčanie 7: Všeobecné a pre jednotlivé choroby špecifické bariéry a facilitátory
Všeobecné a pre chorobu špecifické bariéry (ktoré nie sú kontraindikáciami samy osebe) by sa mali riešiť, ako je opísané v 11 štúdiách. Medzi bariéry špecifické pre chorobu patrili nedostatok vedomostí o chorobe, nedostatok vedomostí o bezpečnom cvičení (aj u ľudí so zápalovou artritídou aj s osteoartritídou) a príznaky ako bolesť, únava, stuhnutosť, znížená pohyblivosť, strach z vzplanutia choroby alebo poškodenia. Medzi uľahčujúce prostriedky špecifické pre jednotlivé choroby patril pozitívny vplyv cvičenia na kontrolu symptómov alebo chorôb, informácie o chorobe a správnom cvičení, užívanie liekov proti bolesti pred cvičením, použitie samoregulačných techník, podporné povzbudenie od zdravotníckych pracovníkov a podporné sociálne zázemie.
Odporúčanie 8: Individuálne úpravy fyzickej aktivity po individualizovanom hodnotení
Úpravy fyzickej aktivity by sa mali vykonávať na základe komplexného individuálneho posúdenia. Nenašli sa však nijaké dôkazy o nevyhnutnosti všeobecných úprav u ľudí s RA / SpA / OA. V niektorých štúdiách s RA sa uplatňovalo „24-hodinové pravidlo“, to znamená, že intenzita cvičenia sa znížila, keď zvýšená bolesť pretrváva dlhšie ako 24 hodín. ACSM poskytuje úpravy záťažových testov u ľudí s artritídou (napr. vynechanie testovania vysokej intenzity, ak sa jedná o akútny zápal) a tréningov, ako je cvičenie v čase, keď je bolesť zvyčajne najmenej silná, alebo trénovanie s cieľom znížiť riziko pridružených zranení, aj keď neexistujú jasné dôkazy o tom, že by sa aerobné aktivity počas aktívneho zápalu nemohli vykonávať. Tieto adaptácie môžu byť dané individuálnymi bariérami súvisiacimi s ochorením (napr. príznaky).
Odporúčanie 9: Techniky zmeny správania
Techniky zmeny správania by mali byť neoddeliteľnou súčasťou intervencií. Pri propagačných intervenciách fyzickej aktivity v oblasti RA a OA sa použilo niekoľko teórií zmeny správania, ale reporting bol slabý. Je potrebný budúci výskum založený na teóriách návrhu, hodnotenia a interpretácie zistení.
Odporúčanie 10: Spôsoby uskutočnenia
Zdravotnícky pracovníci by mali brať do úvahy celú škálu režimov na vykonávanie intervencií. Nenašli sa žiadne dôkazy o nadradenosti konkrétnych spôsobov uskutočnenia. Spôsoby realizácie intervencií fyzickej aktivity sa značne líšia a väčšinou sa popisujú ako „pozemné a/alebo vodné“ a „pod dohľadom a individualne“. Ako podporné stratégie boli popísané telefónne hovory, zariadenia (napr. krokomer), domáce návštevy, denníky, online pokyny, písomné materiály a vizuálne (napr. videá).